Ośrodek sportu i rekreacji w Szczecinku - IX MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL BALONOWY W SZCZECINKU

IX MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL BALONOWY W SZCZECINKU

06.07 - 08.07.2018R

 

Piątek 6 lipca 2018

godz. 18:00 - Pierwszy Start Balonów.


Podczas tego lotu rozegrana zostanie konkurencja "Pogoń za lisem". Jako pierwszy wystartuje balon Sponsora Strategicznego Festiwalu - balon TYSKIE, którego zadaniem będzie uciec pozostałym balonom, startującym kilka minut po nim. Załoga balonu TYSKIE rozkłada wielki krzyż w miejscu lądowania balonu a zadaniem pozostałych pilotów jest rzucenie markera (małego woreczka z piaskiem) jak najbliżej środka tego krzyża. Zwycięzcą zostaje pilot, który rzuci marker najbliżej. Jeśli nikt nie trafi w promieniu 20 metrów, wówczas zwycięzcą jest pilot balonu - lisa.
Sobota 7 lipca 2018


godz. 18.00 - Drugi Start Balonów.


Podobnie jak w locie piątkowym, rozegrana zostanie konkurencja "Pogoń za lisem". Decyzja o rozgraniu tej samej konkurencji poraz drugi jest ścisle zwiazana z przypadkowością, mogącą mieć wpływ na wyniki. Czasami okazuje się, że balony ktorych piloci wcale nie chcieli rywalizować, lądują najbliżej lisa. To za sprawą zmiennych wiatrów, które w pełni mają wpływ na przebieg lotu. Dodatkowym utrudnieniem jakie wprowadzamy w tej konkurencji jest jednorazowa szansa. Każdy pilot dostaje tylko jeden marker. I to on decyduje kiedy go rzuci - czy zrobi to w pierwszym locie, czy może w drugim, dając sobie więcej szans ale też przyjmując wieksze ryzyko.godz. 22.00 - Nocna Gala Balonów.


To prawdziwa uczta dla Publiczności. Balony ustawione w półkolu przed trybunami na Boisku Bocznym w całkowitej ciemności podświetlane przez pilotów. To wszystko w rytm doskonale dobranej muzyki. Całym przedstawieniem kierował będzie doświadczony już dyrygent, Pan Marcin Jaczewski. Tego przedstawienia nie można przegapić!!

W tym roku Nocna Gala Balonów ze względów bezpieczeństwa zorganizowana została jako impreza masowa. Oznacza to, że przestrzegać będziemy zaostrzonych norm. Miejsca dla publiczności wypełnione będą tylko do pewnego stopnia. Reszta widzów, której nie uda się wejść, proszona będzie o obejrzenie spektaklu z większej odległości - spoza trybun boiska.

Nocna Gala Balonów to przedstawienie dedykowane specjalnie dla naszych widzów. Pragniemy aby wiedzieli Państwo że jest to bardzo cieżka praca dla wszystkich załóg, a przede wszystkim mocne nadwyrężenie sprzetu. Jednak nasi piloci dokładają wszelkich starań aby odwdzięczyć się mieszkańcom miasta za tak wspaniałe przyjęcie już przez tyle lat. W praktyce jeszcze żaden pilot nie odmówił udziału w Nocnej Gali. Dlatego zwracamy się z ogromną prośbą abyśmy wszyscy w tej Gali uczestniczyli. Nie szczędźmy braw i okrzyków. Załogi to wszystko słyszą i doceniają Państwa zaangażowanie :) :) 
Na Nocnej Gali z pewnością zobaczymy balon SZCZECINEK stojący w centralnym jej punkcie a obok niego po obu stronach balony TYSKIE. Pozostałe balony ustalone zostaną podczas briefingu z pilotami.Niedziela 8 lipca 2018


godz. 5.30 - Trzeci Start Balonów. 


To specjalny ukłon w kierunku Fotografów i Filmowców. Bowiem balony startujące o wschodzie słońca dają niepowtarzalny widok w połączeniu pieknymi barwami. Podczas tego lotu nie rozegramy konkurencji. Ten lot nazwany został wśród naszych pilotów "Just for Fun". I jest to po prostu radość z przeżywania lotu i podziwiania z ziemi balonów nad miastem o wczesnym niedzielnym poranku.godz. 18.00 - Czwarty Start Balonów 


Rozegranie konkurencji Splash-or-Grab. W wolnym tłumaczeniu "Chlapnij w wodę lub zgarnij nagrodę". To autorska konkurencja twórców Festiwalu Balonowego w Szczecinku. Nigdzie indziej na świecie nie rozgrywana. Idea konkurencji pochodzi od słynnej "Fly in", jednak wykorzystaliśmy nieograniczony potencjał naszego miasta jakim jest jezioro i możliwość zgromadzenia publiczności wokół jeziora. W konkurencji "Fly in" chodzi o to, że ppilot otrzymuje koordynaty miejsca do którego ma dolecieć. W naszej konkurencji pilot również otrzymuje koordynaty ale utrudnieniem jest to, że cel jest na wodzie, a pilot dostaje zadanie w trzech wymiarach. A więc nie tylko musi nadlecieć nad punkt ale także musi zejść odpowiednio nisko nad tym punktem, żeby zgarnąć flagę - dokładnie 3 metry nad taflą wody. No i tu pojawia się utrudnienie bo balon ma swój czas reakcji. A zatem jeśli schodzenie nad wodą będzie zbyt szybkie, balon nie wyhamuje i dotknie tafli wody, jeśli będzie zbyt wolne, pilotowi nie uda się zgarnąć flagi.

Udając się na pomost lub brzeg jeziora, należy pamiętać, że widowiskowość tej konkurencji ściśle zależy od wiejącego wiatru. Jeśli wiatr jest silniejszy, balony za zwyczaj przelatują jeden po drugim, czasem w dłuższych odstępach. Jeśli natomiast nie ma witru, wszystkie balony prawie jednocześnie pojawiają się nad taflą wody, robiąc niesłychane widowisko, łącznie z odbiciem lustrzanym. Tutaj również zachęcamy wszystkich fotografów aby uzbroili się we wszystkie dostępne sprzęty. Jeśli nie będzie wiało to taka okazja na kalendarzowe zdjęcia zdarza się bardzo rzadko.
Co jeszcze na Festiwalu?
W tym roku przygotowaliśmy dla Państwa sporo atrakcji kulinarnych. Festiwal Balonowy obsłuży firma 
5th Element ze Szczecina, która zadba o to aby Państwu i Panstwa pociechom niczego nie zabrakło. Będą stoiska gastronomiczne, ogródki piwne. Sponsorem tych atrakcji jest firma TYSKIE, która zorganizuje także ciekawy wystrój miejsca Festiwalu. Wszystkie stoiska gastronomiczne zlokalizowane będą w okolicach parkingu przed budynkami OSiR oraz na trawie.Zachecamy Państwa do odwiedzenia stoiska firmy TOYOTA Jankowscy, która dokona prezentacji samochodów ze swojej oferty. Będzie można umówić się na jazdę próbną czy poznać interesujące Państwa szczegóły. TOYOTA ustawi swoje stoisko bezpośrednio przed wejściem na boisko boczne.Na Państwa prośby z lat ubiegłych przygotowaliśmy także możliwość zakupu gadżetów związanych z balonami w Szczecinku. W ofercie będą koszulki, torby, poduszki etc. Ilość przygotowanych artykułów jest niewielka, gdyż robimy to pierwszy raz ale dzieki temu po kilku kolejnych latach trwania Festiwalu nabiorą one specjalnej sentymentalnej wartości jako niepowtarzalne gadżety. Nabyć je będzie można w stoisku z zabawkami w okolicach namiotu informacyjnego przy wejściu na miejsce startu.


Miejsca parkingowe


Na całym terenie OSiR nie ma możliwości parkowania samochodów. Teren Festiwalu przeznaczony jest wyłącznie dla samochodów obsługujących balony oraz samochodów organizatorów.

Do Państwa dyspozycji pozostają parking przy basenie (wjazd od ulicy Szczecińskiej). Samochody można również parkować przy ulicy Piłsudskiego (wzdłuż ulicy po obu stronach). Ponadto istnieje dużo parkingów osiedlowych w promieniu nie większym niż 2 km od terenów Festiwalu.

 

 

Aktualności
wydarzenia