Ośrodek sportu i rekreacji w Szczecinku - Międzynarodowy Turniej Szermierczy Współcześni Rycerze Zapraszają Memoriał dr Adama Papée

Międzynarodowy Turniej Szermierczy Współcześni Rycerze Zapraszają Memoriał dr Adama Papée

Przyjęło się już, że od kilku lat na początku lata nad Trzesieckiem spotykają się młodzi szermierze z całej Polski. W tym roku również tej sportowej tradycji stało się zadość. W niedzielę 5 lipca 2015 roku w hali OSiR przy ul. Jasnej o godz. 10.00 rozpoczął się Międzynarodowy Turniej Szermierczy – szabla, szpada, floret. Współczesnym rycerzom niezmiennie patronuje dr Adam Papee.

W eliminacjach wzięły udział dzieci oraz młodzież w wieku od 8 do 16 lat. Uroczyste otwarcie imprezy miało miejsce około godz. 10.30. Uczestniczyli w nim: główna organizatorka zawodów Aniela Sosnowska-Dąbrowska, a także burmistrz Jerzy Hardie-Douglas, który jest wielkim pasjonatem tej dyscypliny sportu.

- To już VIII Turniej im. Adama Papee – powiedział Jerzy Hardie-Douglas. – Była to postać nietuzinkowa. Kilkakrotnie na olimpiadach reprezentował nasz kraj. Co roku przypominamy jego dokonania i staramy się dużo o tej postaci mówić. Dzisiaj do Szczecinka przyjechało prawie 200 szermierzy z całej Polski. To takie miasto, w którym i burmistrz, i przewodnicząca Rady Miasta są szermierzami. Dlatego trudno, żebyśmy nie kochali tej dyscypliny sportu – dodał burmistrz.

O tym, kim był Adam Papee można się było dowiedzieć, spacerując pomiędzy licznymi gablotami, na których widniały wycinki z gazet upamiętniające sylwetkę sportowca. Przypomnijmy. Patron szczecineckiego turnieju szermierczego był jednym z pionierów szermierki sportowej w Polsce. To jeden z założycieli Polskiego Związku Szermierczego. Największe sukcesy odnosił w szabli. Był indywidualnym mistrzem Polski, brał również udział w igrzyskach olimpijskich, gdzie dwukrotnie został zdobywcą brązowych medali.

Jak poinformowali organizatorzy, udział w turnieju to przede wszystkim możliwość popularyzacji szermierki. To również integracja dzieci i młodzieży ze Szczecinka ze swoimi rówieśnikami władającymi szablą, szpadą czy floretem. Najważniejsza jest jednak zabawa i radość z możliwości uprawiania dyscypliny sportu przez duże „S”.

Młodzi adepci szermierki startowali w różnych etapach turnieju przez cały dzień. Planowo około godz. 17.00 wszyscy mieli się spotkać na zamkowym dziedzińcu, gdzie odbywać się miały finały. Z powodu pewnych przesunięć czasowych, finaliści odbyli swoje decydujące starcia dopiero przed godziną 19.00. Humory i pozytywne nastroje dopisywały wszystkim.

Co ważne, z najlepszymi zawodnikami VIII Memoriału im. Adama Papee na terenie rekreacyjnym Centrum Konferencyjnego Zamek spotkał się ponownie burmistrz Jerzy Hardie-Douglas. – Cieszę się bardzo, że doszliście do finału – podkreślił Jerzy Hardie-Douglas. Życzę wam wszystkim samych sukcesów. A także tego, byście w tej dyscyplinie sportu wytrwali, bez względu na to, czy walczycie floretem, szablą czy szpadą. Natomiast wszystkim mieszkańcom Szczecinka przypomnę, że w każdej chwili można zacząć tę piękną dyscyplinę sportu uprawiać. 

Dla najlepszych w rozgrywanym w Szczecinku Memoriale Adama Papee za miejsca 1-3 organizatorzy przewidzieli medale, dyplomy i nagrody rzeczowe. Po zakończeniu zmagań wszyscy zawodnicy spotkali się wieczorem na terenach SAPiK, gdzie tradycyjnie już specjalnie dla nich przygotowano blok imprez rozrywkowych wraz z poczęstunkiem.

źródło: Tygodnik Temat

Galeria:

Wyniki:

flk 9

flk 11

flk 16

flm 9

flm 11

flm 16

sbk 16

sbm 11

sbm 16

spk 9

spk 11

spk 16

spm 9

spm 11

spm 16

Aktualności
wydarzenia